top of page

Lawendowo!

Lawenda... świetnie wygląda jako dekoracja mieszkania czy restauracji, ciekawie pachnie i ma wiele zastosowań. Potrafi uspokajać i pobudzać. Jej przyjemny kolor koi oczy, a nalewka z lawendy działa antyseptycznie i przeciwbólowo. Poznaj właściwości pachnącej lawendy i spraw sobie choć jedną doniczkę.


Lawenda w doniczce - cena 15 zł

Lawendowo... Rośliny u Marcina

 

Lawenda wąskolistna 'Munstead'

Aromatyczny krzew polecany do tworzenia obwódek rabat i ścieżek oraz

do ogródków skalnych. Optymalny efekt uzyskuje się przy sadzeniu 4-5 szt/ m2 .

'Munstead' posiada kwiaty większe niż u innych odmian

o odcieniu niebieskofioletowym.

Dzięki długim kłosom świetnie nadaje się do dekoracyjnych wiązanek.

Munstead wymaga stanowiska ciepłego, osłoniętego oraz gleby lekkiej,

zawierającej wapń.

 

Marcin poleca!

Lecznicza nalewka z lawendy


Nalewka z lawendy świetnie działa profilaktycznie w okresie przeziębień i grypy. Wystarczy pić codziennie 1 łyżeczkę. Na bóle mięśni lub zapalenie korzonków działa rozgrzewająco (bolące miejsca należy nacierać nalewką).


Przepis na nalewkę jest bardzo prosty:

4 garści świeżych kwiatów lawendy zalać 40% alkoholem tak, aby przykryć wszystkie kwiaty. Po 2 tygodniach przecedzona nalewka jest gotowa do spożycia. Dla lepszej jakości nalewki warto codziennie wstrząsnąć naczyniem.

 

Dlaczego lawenda?


Lawenda posiada wiele właściwości, nie tylko ze względu na zapach. Warto ją także mieć w apteczce. Co ciekawe kwiaty lawendy oprócz cenny składników takich jak: triperpeny, kumaryny, fitosterole, antycyjany, posiada również kwasy organiczne i sole mineralne.


Związki zawarte w olejku lawendowym pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Zapach lawendy uspokaja, łagodzi skutki stresu i napięcia, ułatwia zasypianie. Podobne zastosowanie mają ususzone kwiaty lawendy. W przypadku zmęczenia i znużenia, zapach lawendy pobudza aktywność umysłową. Lawenda świetnie też wspomaga układ trawienny pomagając na wszelkie dolegliwości.


Olejek lawendowy posiada silne właściwości antyseptyczne, a także przeciwgrzybicze może zatem być z powodzeniem stosowany do domowych zabiegów kosmetycznych. Dodatek lawendy ułatwia gojenie ran i przyspiesza regenerację naskórka, świetnie nadaje się do skóry wrażliwej i delikatnej. Sprawdza się również do pielęgnacji skóry głowy.


Intensywny zapach lawendy pomoże odstraszyć natrętne komary warto więc posadzić kilka krzewów w pobliżu tarasu lub altanki.



Lawenda w ogrodzie


Lawenda jest bardzo dekoracyjna, a jej pielęgnacja stosunkowo łatwa. Jest to zimozielona krzewinka o wąskich ozdobnych srebrzystych listkach i kwiatach zebranych w kłosy. W zależności od odmiany rośnie do wysokości 40-50 cm, kwitnie od czerwca do października. Lawenda nadaje się do obwódek ścieżek, rabaty, tarasy i balkony, a także ogródki skalne. Dobrze komponuje się z różami.

 

Jeśli nie masz ogrodu, spraw sobie

kilka doniczek uroczej lawendy

na balkon lub na parapet.

Do wyboru masz kilka odmian,

w kolorach niebieskiego, różowego, różowofioletowego i białego, chociaż oczywiście najbardziej popularna jest

lawenda w kolorze... lawendowym

czyli fioletowym.

 

Lawenda lubi miejsca słoneczne i dobrze zdrenowane, przepuszczalne podłoże z dużą zawartością wapnia (zbyt kwaśną ziemię trzeba zwapnować kredą lub dolomitem). Nie lubi podmokłego gruntu i przeciągów. Rośliny sadzi się w odstępach co 30-40 cm.


Pielęgnacja lawendy koncentruje się wokół prawidłowego przycinania. Młode, nierozkrzewione lawendy należy skracać o połowę w pierwszym roku dzięki czemu wypuści ona dużo nowych pędów u podstawy tworząc gęstą koronę. Wiosną należy przyciąć chore, złamane, wybujałe lub uszkodzone gałązki. Pozostałym natomiast nadać regularny krzaczasty kształt.


Grzechem głównym jest zaniedbanie właściwego i regularnego przycinania. Systematyczne formowanie roślin mają zwartą i gęstą bryłę. Latem warto zebrać kwiaty lawendy do ususzenia. Idealnym momentem jest zbieranie kiedy widać już kolor kwiatów, ale zanim całkowicie się one rozwiną.




Suszone kwiaty lawendy można włożyć do szafy, dzięki czemu ubrania zyskają delikatny lawendowy zapach, który jednocześnie odstraszy mole. Późnym latem, tuż po kwitnieniu, należy usunąć uschnięte kwiatostany z 7-centymetrowymi fragmentami pędów.



Wiosną, wokół lawendy, warto rozłożyć warstwę około 2 cm kompostu, jesienią natomiast zabezpieczyć ją obkładając słomą lub suchymi liści dół rośliny, a po pierwszych przymrozkach koronę stoiszem.


Lawenda w kuchni - Ciekawostka!


Lawenda z powodzeniem może być stosowna w kuchni. Jest znakomitym ziołem przyprawowym. Ma dość intensywny smak i aromat, jednak jej odrobina może urozmaić smak potraw nadając im bardzo ciekawy posmak. Idealnie pasuje do potraw kuchni śródziemnomorskiej, dań z grilla oraz słodkich wypieków. Świetnie nadaje się również na herbatkę, działaniem przypominając melisę.


Pola lawendy w Prowansji

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
bottom of page