top of page

Prace ogrodowe w lutym

Przez okres zimowy prace ogrodowe zostają wstrzymane. Jest to czas kiedy z utęsknieniem wyczekujemy wiosny. Przecież luty to dopiero środek zimy więc wydawać by się mogło, że mamy jeszcze czas aby rozpocząć prace w naszym ogrodzie. Jednak ten miesiąc jest bardzo dobrym momentem do pierwszych przygotowań naszego ogrodu, aby wraz z przyjściem pierwszych promieni wiosennego słońca nie czuć się przytłoczonym nadmiarem prac, które mamy do wykonania.

Tak więc zaczynamy przygotowania do nowego sezonu...


O czym powinniśmy pamiętać w lutym aby nasz ogród został odpowiednio przygotowany?


Drzewa owocowe – jeżeli nie bieliliśmy ich pnia wapnem w styczniu – zróbmy to teraz. Z racji, że w lutym jest dużo słonecznych i mroźnych dni jest to bardzo dobry moment na wykonanie tej czynności. Jeśli były wcześniej bielone zróbmy to jeszcze raz w celu uzupełnienia warstwy zmytej przez opady.

Sprawdźmy osłony krzewów ozdobnych. Jeśli wymagają one poprawy – zróbmy to. Nie zapomnijmy też zebrać suche i zgniłe zeszłoroczne owoce.

Nie zapomnijmy również o trawniku. W celu uniknięcia pleśni śniegowej należy rozbić skorupę lodową utworzoną na jego powierzchni, gdy nocą zamarza nadtopiony w dzień śnieg. Końcem lutego możemy wysiać na trawniku nawóz. Zalegający na nim śnieg nie stanowi przeszkody. Będzie to miało wpływ na to, że trawa zacznie ładnie rosnąć gdy tylko się ociepli.


W ogrodzie warzywnym należy usunąć z grządek liście, które jesienią służyły jako ściółka. Wczesne odmiany warzyw rosnące w gruncie, takie jak np. rzodkiewka, kalarepa, czy szpinak warzywny wymagają okrycia folią lub włókniną.

Połowa lutego to czas kiedy można rozpocząć w dobrze oświetlonym i ogrzewanym pomieszczeniu produkcję rozsady wczesnych warzyw. Należą do nich m.in. warzywa kapustne, cebula zwyczajna, sałata, por, seler. Można również rozpocząć produkcję rozsady pomidorów w kiełkowniku. Po upływie 4 tygodni trzeba je przenieść do doniczek, a po ostatnich przymrozkach do gruntu.

Byliny, rośliny roczne i dwuletnie. Należy przejrzeć wszystkie przechowywane cebulki, bulwy czy karpy dalii, mieczyków. Nie nadające się do sadzenia (uszkodzone, gnijące, pokryte nalotem pleśni) należy wyrzucić.

Przechowywane w chłodnym miejscu rośliny w pojemnikach zacznijmy obficiej podlewać. Po kilku dniach przenieśmy je w cieplejsze miejsce. Jeśli zauważysz na pelargoniach, fuksjach itp. młode pędy to czas aby przygotować z nich sadzonki.

Rośliny jednoroczne uprawianych z rozsady (np. aster chiński, begonia stale kwitnąca, gazania lśniąca, heliotrop peruwiański, lwia paszcza, lobelia przylądkowa, lewkonia letnia, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, a pod koniec miesiąca kobea pnąca) możemy je wysiać do pojemników.


Na czas mrozów kompostownik należy okryć matą słomianą.


Zima trwa nadal. Nie zapomnijmy zatem o dokarmianiu ptaków. One również w tym okresie zasługują na naszą szczególną uwagę.

 

Kiedy wszystkie lutowe prace ogrodowe będziemy mieć już za sobą, możemy być spokojni, że nasz ogród został odpowiednio przygotowany, co z pewnością zostanie zauważone podczas sezonu.

 

Rośliny u Marcina i wszystko rośnie

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
bottom of page