top of page

Różne róże

Róża - królowa ogrodu. Zwana tak nie bez powodu. Pięknie pachnie, posiada mnóstwo odmian w wielu barwach. Czerwone, żółte czy różowe - róże zawsze są idealne na prezent. Warto mieć w swoim ogrodzie jeden lub dwa krzewy, aby cieszyć się ich wyglądem i zapachem, a krzew dzikiej różny posadzić z myślą o nalewce lub winie.


Róże występują w wielu odmianach. Ze względu na charakter wzrostu i zastosowanie rozróżniamy róże: wielkokwiatowe, wielokwiatowe, okrywowe, pnące i parkowe, jak również róże miniaturki i krzewy dzikiej róży. Róże mogą mieć postać krzaczastą lub pienną (drzewkową), szczepioną na pędzie (pniu) dzikiej róży.


Wymagania

Najważniejszym wymaganiem róż jest odpowiednie stanowisko. Idealne miejsce powinno być słoneczne i przewiewne (ale nie wietrzne). Ważne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza wokół krzewu. Pozostawienie nieco wolnej przestrzeni wokół róży pozwala jej szybciej schnąć po deszczu, przez co staje się mniej podatna na choroby grzybowe. Róże lubią podłoże piaszczysto-gliniaste, żyzne, ale nie podmokłe. Optymalne ph powinno wynosić ok 6,5.


Sadzenie

Najlepszym okresem na sadzenie krzewów róży z gołym korzeniem jest jesień (X-XI) lub wiosna (III-IV). Róże w pojemnikach mogą być sadzone przez cały okres wegetacyjny. Przed posadzeniem różę z gołym korzeniem należy namoczyć przez kilka godzin w pojemniku z wodą, a następnie przyciąć jej korzenie do długości 20-25 cm. Równomiernie rozłożone korzenie należy umieścić w dołku, o dobrze spulchnionym dnie. Następnie należy obsypać żyzną ziemią zwracając uwagę, aby miejsce okulizacji było ok. 4-5 cm poniżej powierzchni gruntu. Ziemię należy ugnieść, podlać i usypać dookoła kopczyk w wysokości 15-20 cm.


Pielęgnacja

Ważne jest usuwanie przekwitłych, suchych kwiatów oraz odpowiednie podlewać. Róże lepiej nawadniać rzadko, ale obficie (jednorazowo 20 litrów wody na 1m2). Krzewy róży należy nawozić dwa razy w roku - wiosną i latem, nawozem dedykowanym tej grupie roślin oraz zadbać o prawidłowe spulchnienie gleby. Przy właściwej pielęgnacji bardzo ważne jest usuwanie odrostów z podkładek, które należy zlikwidować poprzez wyłamanie w miejscu przyrastania do pędu.


Cięcie róży wielkokwiatowych

Silne pędy przycina się zwykle nad 3-5 dobrze wykształconym pąkiem (na wys. ok 20-40 cm od poziomu gruntu) z zachowaniem zasady, że odmiany słabiej rosnące przycina się niżej (10-30 cm), a rosnące silniej wyżej (40-60 cm). Słabsze, krzyżujące się pędy należy wyciąć. Jeśli kwiaty mają być przeznaczone na cięte, krzew należy przycinać mocniej dzięki czemu uzyskają piękne, duże kwiaty.


Cięcie róży wielokwiatowych

Główne pędy należy przyciąć na wysokości 30-50 cm, pozostawiając 5-10 pędów. Odmiany niskie przycina się na wys. 20-30 cm, odmiany wysokie 40-60 cm od powierzchni gruntu. Należy wyciąć wszystkie stare pędy lub nadmiernie rozgałęzione, a w czasie kwitnienia na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty i kwiatostany.


Cięcie róży pnących

Róże pnące powinny się swobodnie rozrastać ku podporze i dopiero po okresie 2-3 lat należy zacząć je przycinać i formować. Róże o sztywnych pędach należy przycinać wiosną usuwając przemarzłe pędy oraz skracając do wysokości 2/3. Należy pozostawić jedynie długie, młode i silne przyrosty, które najpiękniej kwitną


Zabezpieczenie przed zimą

Po pierwszych przymrozkach wokół nasady róż wielkokwiatowych i wielokwiatowych należy usypać kopczyki zimie wysokości ok 30 cm. Pod koniec listopada lub w grudniu można okryć części naziemne róż pnących matami słomianymi, włókniną, tkaniną cieniującą, jutą lub tekturą falistą.


Marcin poleca!

__________________

Wino z dzikiej róży

____________________________


Owoce dzikiej róży są niezwykle bogate w witaminę C oraz witaminy A, B1, B2, E i K. Doskonale sprawdzają się na przeziębienia i w stanach rekonwalescencji. Trzy owoce dzikiej różny pokrywają dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C. Świetnie nadają się na soki, syropy, drzemy i... wina.


Przepis na wino z dzikiej róży

Owoce należy pozbawić szypułek i resztek kwiatów, a następnie przekroić na pół. 2,5 kg świeżych owoców zalać 6 litrami wody, dodać zaczyn drożdży Tokaj oraz 4 g pożywki i pozostawić na 2 dni w ciepłym miejscu. Kilka razy dziennie dobrze wymieszać. Po 2 dniach przecedzić do baniaka. Owoce wygnieść i zalać 2 litrami wody, które po 1 dniu należy odcedzić. W tej wodzie rozpuścić 2,8 kg cukru i wlać do baniaka. Wino można przyrządzić również z suszonych owoców dzikiej róży.


Na zdrowie!


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
bottom of page