February 7, 2019

July 28, 2017

June 9, 2017

May 26, 2017

Please reload

Ostatnie posty

Po amerykańsku!.. czyli borówka!

June 16, 2017

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

Różne róże

Róża - królowa ogrodu. Zwana tak nie bez powodu. Pięknie pachnie, posiada mnóstwo odmian w wielu barwach. Czerwone, żółte czy różowe - róże zawsze są idealne na prezent. Warto mieć w swoim ogrodzie jeden lub dwa krzewy, aby cieszyć się ich wyglądem i zapachem, a  krzew dzikiej różny posadzić z myślą o nalewce lub winie. 

 

Róże występują w wielu odmianach. Ze względu na charakter wzrostu i zastosowanie rozróżniamy róże: wielkokwiatowe, wielokwiatowe, okrywowe, pnące i parkowe, jak również róże miniaturki i krzewy dzikiej róży. Róże mogą mieć postać krzaczastą lub pienną (drzewkową), szczepioną na pędzie (pniu) dzikiej róży.  

 

 

Wymagania 

Najważniejszym wymaganiem róż jest odpowiednie stanowisko. Idealne  miejsce powinno być słoneczne i przewiewne (ale nie wietrzne). Ważne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza wokół krzewu. Pozostawienie nieco wolnej przestrzeni wokół róży pozwala jej szybciej schnąć po deszczu, przez co staje się mniej podatna na choroby grzybowe.  Róże lubią podłoże piaszczysto-gliniaste, żyzne, ale nie podmokłe. Optymalne ph powinno wynosić ok 6,5. 

 

Sadzenie

Najlepszym okresem na sadzenie krzewów róży z gołym korzeniem jest jesień (X-XI) lub wiosna (III-IV). Róże w pojemnikach mogą być sadzone przez cały okres wegetacyjny. Przed posadzeniem różę z gołym korzeniem należy namoczyć przez kilka godzin w pojemniku z wodą, a następnie przyciąć jej korzenie do długości 20-25 cm. Równomiernie rozłożone korzenie należy umieścić w dołku, o dobrze spulchnionym dnie. Następnie należy obsypać żyzną ziemią zwracając uwagę, aby miejsce okulizacji było ok. 4-5 cm poniżej powierzchni gruntu. Ziemię należy ugnieść, podlać i usypać dookoła  kopczyk w wysokości 15-20 cm. 

 

Pielęgnacja

Ważne jest usuwanie przekwitłych, suchych kwiatów oraz odpowiednie podlewać. Róże lepiej nawadniać rzadko, ale obficie (jednorazowo 20 litrów wody na 1m2). Krzewy róży należy nawozić dwa razy w roku - wiosną i latem, nawozem dedykowanym tej grupie roślin oraz zadbać o prawidłowe spulchnienie gleby.  Przy właściwej pielęgnacji bardzo ważne jest usuwanie odrostów z podkładek, które należy zlikwidować poprzez wyłamanie w miejscu przyrastania do pędu.  

 

Cięcie róży wielkokwiatowych

Silne pędy przycina się zwykle nad 3-5 dobrze wykształconym pąkiem (na wys. ok 20-40 cm od poziomu gruntu) z zachowaniem zasady, że odmiany słabiej rosnące przycina się niżej (10-30 cm), a rosnące silniej wyżej (40-60 cm).  Słabsze, krzyżujące się pędy należy wyciąć. Jeśli kwiaty mają być przeznaczone na cięte, krzew należy przycinać mocniej dzięki czemu uzyskają piękne, duże kwiaty.