February 7, 2019

July 28, 2017

June 9, 2017

May 26, 2017

Please reload

Ostatnie posty

Po amerykańsku!.. czyli borówka!

June 16, 2017

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

Pyszne truskawki z własnego ogródka

Truskawki... jedne z najpopularniejszych owoców! Pyszny smak, mnóstwo witamin i wiele możliwości zastosowania. W dodatku można je uprawiać nie tylko na działce czy w domowym ogródku, ale również na balkonie lub tarasie.

 

Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie truskawek! 

 

 

________________________________

 

Truskawki są stosunkowo łatwe do uprawy. Można je zasadzić w gruncie, jak i w pojemnikach. Coraz bardziej popularne są truskawki pnące uprawiane w doniczkach. 
 
______________________________________

 

 

Sad​​zonki

 

Truskawki owocujące jednokrotnie (odmiany: wczesne, średniowczesne oraz późne) zakwitają wczesną wiosną, owocują na przełomie wiosny i lata. W niektórych regionach mogą owocować powtórnie wczesną jesienią, jednak ilość owoców będzie znacznie mniejsza. 

 

 

 

Truskawki powtarzające owocowanie

kwitną i owocują od wiosny do jesieni.  Ich plony jednorazowo nie są zbyt obfite, jednak w ciągu całego sezonu jest ich sporo. Odmiany powtarzające nie przerywają kwitnienia i owocowania nawet przy pierwszych jesiennych przymrozkach. 

 

 

 

Uprawa

 

Przy uprawie truskawek najważniejsze jest odpowiednie miejsce. Najlepszy wzrost i owocowanie truskawek uzyskuje się na stanowiskach słonecznych w glebach żyznych, zasobnych w próchnicę, dostatecznie przewiewnych, o uregulowanych stosunkach wodnych.  Optymalne ph gleby truskawek wynosi od 5,5 do 6,2.

 

Truskawki słabiej rosną zasadzone w miejscach  zacienionych, owoce są mniej aromatyczne i słodkie. Zbyt ciężkie, zlewne i podmokłe gleby również negatywnie wpływają na jakość owoców. Podobnie jest w przypadku gleb bardziej kwaśnych i zasadowych.

 

 

Sadzenie

 

Dobre sadzonki powinny mieć silny system korzeniowy (bez zielonej pleśni lub czarnych plam na korzeniach). Sadzonki powinny mieć rozstaw 40-50 cm oraz między rzędami 70 cm. Ziemię wokół sadzonek należy uklepać, podlać oraz wyściółkować słomą lub agrowłókniną.