February 7, 2019

July 28, 2017

June 9, 2017

May 26, 2017

Please reload

Ostatnie posty

Po amerykańsku!.. czyli borówka!

June 16, 2017

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

Jak założyć "owocowy ogródek"?

Owoce to samo zdrowie - warto więc postarać się o kilka krzaczków i drzewek owocowych we własnym ogródku. Ich pielęgnacja nie jest aż tak trudna, a kilka poniższych wskazówek ułatwi zadanie.

 

Owocowe Bogactwo

 

Największym argumentem przemawiającym za posiadaniem własnego "owocowego ogrodu" są właściwości dietetyczne owoców. Mają one dużą zawartość wody (ponad 80%) - niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu, niewielką ilość tłuszczu (mniej niż 1%) oraz bogactwo witamin. Posiadają dużą zawartość witaminy C, jak również witamin z grupy B, witaminy P, PP i E.  Niewiele osób wie, że czereśnie posiadają związki mineralne, między innymi wapna, żelaza, fosforu i potasu, a także miedzi, manganu, molibdenu i kobaltu. Owoce są najważniejszym źródłem błonnika. Zawierają żółte, pomarańczowe i pomarańczowoczerwone barwniki, zwane karotenami, oraz czerwone i fioletowe, zwane antocyjanami. O ich aromacie decydują estry, alkohole i aldehydy.

 

Dlaczego warto?

 

Zakładanie ogrodów, które dostarczają owoce na potrzeby własnego gospodarstwa to nie tylko moda, ale przede wszystkim dobry styl życia. Rośliny uprawiane są bez lub z minimalnym użyciem chemicznych środków ochrony i nawozów sztucznych, dzięki czemu mamy gwarancję pewnego źródła pochodzenia owoców, ale także satysfakcję z wyhodowania własnych plonów. Z tego względu coraz częściej zakładane są ogrody, gdzie obok najbardziej popularnych roślin sadzone są również zioła. Obecnie nawet w niewielkim mieszkaniu można mieć owocowe drzewko kolumnowe  w doniczce lub kilka doniczek z ziołami.