February 7, 2019

July 28, 2017

June 9, 2017

May 26, 2017

Please reload

Ostatnie posty

Po amerykańsku!.. czyli borówka!

June 16, 2017

1/5
Please reload

Wyróżnione posty

Jak założyć "owocowy ogródek"?

Owoce to samo zdrowie - warto więc postarać się o kilka krzaczków i drzewek owocowych we własnym ogródku. Ich pielęgnacja nie jest aż tak trudna, a kilka poniższych wskazówek ułatwi zadanie.

 

Owocowe Bogactwo

 

Największym argumentem przemawiającym za posiadaniem własnego "owocowego ogrodu" są właściwości dietetyczne owoców. Mają one dużą zawartość wody (ponad 80%) - niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu, niewielką ilość tłuszczu (mniej niż 1%) oraz bogactwo witamin. Posiadają dużą zawartość witaminy C, jak również witamin z grupy B, witaminy P, PP i E.  Niewiele osób wie, że czereśnie posiadają związki mineralne, między innymi wapna, żelaza, fosforu i potasu, a także miedzi, manganu, molibdenu i kobaltu. Owoce są najważniejszym źródłem błonnika. Zawierają żółte, pomarańczowe i pomarańczowoczerwone barwniki, zwane karotenami, oraz czerwone i fioletowe, zwane antocyjanami. O ich aromacie decydują estry, alkohole i aldehydy.

 

Dlaczego warto?

 

Zakładanie ogrodów, które dostarczają owoce na potrzeby własnego gospodarstwa to nie tylko moda, ale przede wszystkim dobry styl życia. Rośliny uprawiane są bez lub z minimalnym użyciem chemicznych środków ochrony i nawozów sztucznych, dzięki czemu mamy gwarancję pewnego źródła pochodzenia owoców, ale także satysfakcję z wyhodowania własnych plonów. Z tego względu coraz częściej zakładane są ogrody, gdzie obok najbardziej popularnych roślin sadzone są również zioła. Obecnie nawet w niewielkim mieszkaniu można mieć owocowe drzewko kolumnowe  w doniczce lub kilka doniczek z ziołami.

 

 

Od czego zacząć?

 

Wybór odpowiednich drzewek i krzewów można wytypować pod względem ich wymagań w zakresie pielęgnacji. Jabłonie, grusze, śliwy i wiśnie to drzewa mało zawodne, dzięki czemu są bardzo popularne. Czereśnie, brzoskwinie, morele i orzechy włoskie są bardziej wrażliwe na mróz. W ich wypadku warto wybrać odmiany wytrzymałe na mróz oraz silnie rosnące podkładki. 

 

Drzewka na podkładach silnie rosnących, niezależnie od gatunku, powinny trafić na słabsze gleby, natomiast na podkładkach słabo rosnących na gleby żyźniejsze, na których będą dobrze rosły, nawet w przypadku płytkiego systemu korzeniowego. Podkładki silnie rosnące wskazane są dla odmian słabo rosnących, a rosnące słabo - dla odmian o silnym wzroście.

 

Sadzenie

 

Dla drzewek i krzewów owocowych sadzonych wiosną należy przygotować odpowiednią glebę pozbawioną chwastów, w szczególności trwałych. Glebę też należy wzbogacić w odpowiednie składniki pokarmowe, doprowadzić do właściwego pH poprzez zwapnowanie lub zakwaszenie. Wskazane jest również zadbanie o poprawę właściwości fizykochemicznych poprzez przeoranie roślin na zielony nawóz lub zastosowanie kompostu.

 

Przy sadzeniu roślin należy zwrócić uwagę, aby korzenie był jak najszybciej umieszczone w glebie. Jakość korzenia ma kluczowe znaczenie dla wzrostu rośliny. Złe zabezpieczenie narażające korzenie na uszkodzenie może skutkować słabą jakością drzewka i w późniejszym okresie jego owoców.